IND AİLESİNE KATILMAK

BİZ BİR AİLEYİZ

IND Bilişim olarak genç ve dinamik bir üretim ve yönetim ekibiyle yolumuza hızla devam ederken aynı zamanda insan kaynakları ve gelişime büyük önem vermekteyiz. Her gün genişleyen kadromuz içerisinde bilgi paylaşımını ve sürekli öğrenme programlarıyla yenilenme ruhunu ayakta tutarak gelişimimizi sürdürüyoruz. Başarı basamaklarını hep birlikte çıktığımız şu günlerde hedefimiz çıtayı daima en yukarıya koymaktır.

IND Ailesine katılmak için: IND AÇIK POZİSYONLAR
Özgeçmişinizi e-posta yolu ile paylaşmak için tıklayın

İletişim Hayattır, Hayat İletişimdir

KARİYER HARİTASI

Hayatımız İletişim

İletişim eski çağlardan beri insanların duygu ve düşüncelerini, istek ve arzularını, hüzünlerini ve sevinçlerini paylaştıkları etkili bir araçtır. Yazının bulunmasından önce çeşitli ses ve hareketlerle başlayan bu süreç daha sonra işaret ve şekillerle devam etmiş geçmişi aydınlatan bir çok duvar şekilleri ve resimleri ile bugünlere gelmiştir. Yazının bulunması ile iletişim farklı bir boyut kazanmış birçok dil ve ses özellikleri çıkmıştır.

Teknolojinin ilerlemesi ile bugün artık dünyanın bir ucundan değerine görüntülü konuşmalar yapıyor istediğimiz dakika istediğimiz an iletişim kurabiliyoruz. İletişimin bu kadar hız kazanıp büyümesine ve gelişmesine rağmen etkili iletişim kurmayı bilmeden yaşadığımız aşikar. Temel olarak ilişkilerde pozitif olmak, olaylara iyi taraflarından bakmak etkili iletişimin temel noktasıdır.

Yüz : Canlı olun.Mümkün olduğunca gülün.

Göz: İnsanların yüzüne bakın.Konuşurken gözlerinizi kaçırmayın .

Jestler: Jestlerinizin ( el , kol vs. kullanımı ) sözlerinizle aynı mesajları vermesini sağlamalısınız. Ellerin kenetlenmesi , kolların kavuşturulması , ellerinizin çene hizasında olması durumlarından kaçının. Aşırıya kaçmadan jestlerinizi kullanın.

Baş Hareketleri: Karşınızdaki konuşurken başınızı ara sıra aşağı yukarı hareket ettirerek onu dinlediğinizi ve anladığınızı belli edin.

Duruş: Sizinle konuşan insanlara bakın. Mümkün olduğu kadar çok kişiye ara sıra da olsa bakmaya çalışın .

Temas: Bazı durumlarda yaşı küçüklerle , aynı cins ve sizden daha alt statüde olanlarla bedensel temas kurun.

Konuşma: Ses tonu çok önemlidir.Çok fazla konuşmayın. Toplulukta eşit miktarda konuşun.

Anlaşılacağı gibi çok kelime konuşmak, etkili iletişimin temel kaynağı olarak görülmemelidir. Bol Şanslar…


Editör: Hatice ÜSTBAŞ - 15/04/2014

Geleceğin Gözde Meslekleri

Dünya değişiyor ve hızla gelişmeye devam ediyor. Bu değişim ve teknolojik yeniliklere göre yeni gözde mesleklerden bir kısmı şöyle;

AB Uzmanlığı: Bu alandan mezun olanlar son 10 yılda Devlet Teşkilatı ve Dış İşleri Bakanlığı’nda aynı zamanda özel sektörde aranan kişiler haline gelmeye başlayacaktır.

Endüstri Mühendisliği: Bölümün mezunları bilgi işlem uzmanlığı, makine üretim sektörleri ve bilgisayarın mevcut olduğu alanlarda iş bulma imkanına sahiptirler.

İnternet Gazeteciliği: Bölümün mezunları gazetelerde, ajanslarda, haber sitelerinde, radyo ve televizyonlarda editör yada muhabir olarak çalışma imkanı buluyorlar.

Yönetim Bilişim Sektörü: Mezunları; veri iletişimi, bilgisayar programı, pazarlama, ekonomi ve finans alanlarında eğitilerek; firmaların insan kaynakları, işletme ve bilgisayar, organizasyon, finans ve pazarlama bölümlerinde üst düzey çalışan olarak yer edinebilirler.

Mekatronik Mühendisliği: Mezunlar çeşitli teknolojik ürünlerin tasarımında ve imalatında beyin takımı olarak çalışabilmektedirler. Diğer yandan mekatronik mühendisleri çeşitli kuruluşlarda bakım, onarım, arıza giderme gibi alanlarda da görev alabilirler.

Elektronik Haberleşme Mühendisliği: Haberleşme Mühendisleri ulusal ve uluslar arası şirketlerde, iletişim hizmeti sunan basın sektöründe, bilişim teknoloji şirketlerinde, sağlık sektöründe, mühendislik hizmeti veren firmalarda kolaylıkla mesleklerini icra edebilirler.

Yazılım Mühendisliği: Her alanda kullanılan bilgisayar sistemlerini, yazılım tasarımını hazırlayıp sisteme entegre ettiklerinden özel ve kamu sektörlerinde aranılan yüzler haline gelmişlerdir.


Editör: Hatice ÜSTBAŞ - 15/04/2014

Özgeçmiş Hazırlarken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

İş arayışına girdiğimiz ilk anda ihtiyacımız olan iyi bir CV’ ye sahip olmaktır. CV’nin açılımı Curriculum Vitae’dir ve özgeçmiş anlamına gelmektedir. Başvuru yapan adaylar arasında dikkat çekebilmek için CV hazırlamaya gereken özeni ve zamanı ayırmamız gerekir. Peki bizler CV hazırlarken nelere dikkat etmeliyiz?

CV ile destan yazılmamalı: Kişisel bilgiler eksiksiz, kariyer hedefi belirtilmiş bir CV sizi mülakata davet ettirecektir. Hazırladığınız özgeçmiş en fazla 2 sayfa olacak şekilde olmalıdır. Özellikle yeni mezunların 1 sayfayı geçmemelidir.

Samimi fotoğraflarınız albümlerinizde güzel: Özgeçmişimizde yer alacak fotoğraf kurumsal ve ciddiyete yakışır olmalıdır. Arkadaşlarınız ile çektirdiğiniz samimi fotoğraflar eleman arayanlar için ciddiyetsiz bulunacak ve elemeye maruz kalınacaktır.

E-posta adreslerimiz iş arayan bir kişiyi yansıtmalıdır: E-postamız  deliyürek@ , sevgiböcegi@ gibi ciddiyetten uzak olmamalı isim ve soy isimden oluşmalıdır.

Kariyer hedefi belirtilmeli: Başvurulan ilanın niteliğine göre hedef belirtmeliyiz. Farklı bir alanda başvuru yaparken hedef alanını mutlaka güncellemeliyiz.

Yazım kurallarına önem verin: İfade bozuklukları, dilbilgisi, yazım ve noktalama işareti hataları CV’niz ne kadar iyi olursa olsun sizin “dikkatsiz” ve “özensiz” bir kişi olduğunuza işaret eder. Kullandığınız dil anlaşılır ve yalın olmalıdır.

Referanslar gerçeğe uymalı: İsim, ünvan, şirket ve iletişim bilgilerini girdiğimiz kişinin mutlaka bilgilerinin doğruluğundan emin olmalı rastgele birine ünvan ve şirket yazılmamalıdır.

İş verende ilk intibayı oluşturacak özgeçmişimiz için  gereken önemi vermeli ve fark yaratmalıyız. Bol şanslar…


Editör: Hatice ÜSTBAŞ - 15/04/2014

İş Görüşmesinde Dikkat Edilecek Hususlar

Başvurulan bir pozisyonun en önemli aşamalarından biri de ilk görüşmedir. Bu yüzden adayların dikkat etmesi gereken birtakım mevzular vardır. Gelin bunlara hep birlikte göz atalım.

Yanınızda güncel bir CV bulundurun: Başvurduğunuz pozisyonun niteliğine göre güncel ve kurumsal bir CV mülakatın verimli geçmesine de katkı sağlayacaktır.

Görüşmeye zamanından önce gidin: Artık işletmeler zamanını uygun ve etkin kullanan personele yatırım yapıyor. Bu nedenle hava koşulları, trafik durumu, evin iş yerine olan mesafesi ayarlanmalı, aday görüşmeye 15dk önce gitmelidir.

Başvurduğunuz işe ve şirkete uygun giyinin: Aday görüşmeye son derece uygun, şık ama abartılmamış bir kıyafetle, mümkünse takım elbise ile gitmelidir. Bayanlar etek, pantolon, ceket, gömlek uyumluluğunda bir kıyafet tercih etmelidir. Beyler traşlı ve temiz kokular sürünerek, bayanlar hafif makyajlı ve yine ağır olmayan hafif bir parfüm kullanarak gitmeliler.

Pozitif olun: Görüşmeye karşınızdakine sempatik bir tarzda selam vererek başlayın. Tebessüm etmeniz size puan kazandırır. Kendinizi görüştüğünüz yerin bir parçası olarak görerek rahat hareket edin. İkramları geri çevirmeyin.

Görüşme yapılacak kurumu mutlaka araştırın: Görüşme yapılacak kurumun vizyonu misyonu başarıları ve ödülleri mülakat esnasında işe yarayacak ve artı oluşturacaktır. İlgilendiğiniz pozisyonun niteliklerini görüşmeye girmeden önce tekrar incelemek ve uygun olan yanlarınızı ortaya çıkarmakta tercih nedeninizi artırmanıza yardımcı olacaktır.

Son olarak: iyi bir dinleyici olun, soru sormaktan çekinmeyin ve fazla abartılı cevaplar vermeyin, cep telefonunuzu sessize alın ve şirket bilgilerini not alın, kendinizden emin, dik oturarak göz kontağı ile konuşun. Unutmayın ‘kişiler görünümleri ile karşılanır, fikirleri ile uğurlanır’mış. Bol şans…


Editör: Hatice ÜSTBAŞ - 15/04/2014

Dikkat! Bedenimiz Bizi Ele Veriyor

Bedenimiz adeta duygu ve düşüncelerimizin birer yansımasıdır. Bu nedenle insanlar sözlerinden ziyade gözleriyle, bedenleriyle iletişim kurarlar.

Davranış bilimcilere ve yapılan araştırmalara göre iletişimde sözün etkisi % 7, ses tonunun etkisi % 38 iken; beden dili % 55 etkilidir.

Beden dili; elleri, gözleri, dudakları, başı, ayakları, omuzları, jestleri, dokunmayı, hareketleri ve duygusal yüz ifadelerini kapsamaktadır. Bunların en başında yer alan göz temasıdır. Yüz yüze gerçekleştirilen iletişimde konuşanın gözlerine bakmak, konuşanın dinlendiğini, anlattıklarına önem atfedildiğini simgelerken, gözleri konuşandan kaçırmak, konuşmacının önemsenmediğine, anlattıklarına ilgi duyulmadığını simgelemektedir. Bu bağlamda özellikle iş görüşmelerinde görüşme yapılırken konuşan kişinin gözlerinin içine bakmanız, göz teması kurmanız ve başınızı hafifçe yukarı aşağı sallamanız işveren gözünde olumlu bir imaj oluşturmanıza katkı sağlayacaktır.

Ellerinizi kapalı, kollarınızı birbirine bağlamış olarak tutmaktan özellikle kaçınmamız gerekmektedir. Kapalı, içe dönük tutulan eller ve kollar bizim iletişime kapalı olduğumuzu, savunmaya geçtiğimizi ifade etmektedir. Ellerimizi genellikle açık, konuşmacının göreceği şekilde tutmamız iletişime açık olduğumuzu göstermektedir. Dışa kapalı görüntümüz hiç bir iş veren için cazip gelmeyecektir.

Oturmanıza dikkat ederek ürkek bir şekilde koltuğun ucuna oturmayınız. Çok rahat bir oturma sergileyerek konuşmacıyı küçümser ona tepeden bakan bir profil çizmekten özellikle kaçınınız.

Doğallıktan uzaklaşmadan bulunduğumuz ortama ve zamana göre bedenimizi yönetmemiz istediğimiz sonuçları elde etmemizi sağlayacaktır.Mevlana’nın dediği gibi; “Ya olduğunuz gibi görünün, ya da göründüğünüz gibi olun”.

Unutmayınız, siz ne söylerseniz söyleyiniz, bedeniniz sizi ele veriyor. Bol şanslar…


Editör: Hatice ÜSTBAŞ - 15/04/2014

İş Arayışında Umutsuzluğa Düşüren Nedenler

Bin bir zorluk ve streslerle geçirdiğimiz iş arama süreci bilindiği gibi umutlarımızı bazen tüketme noktasına getirebilmektedir. İş bulamama, iş başvurularına dönüş yapılmaması bireyi korkulu ve sancılı bir bekleyiş sürecine götürmektedir.  Bunlardan bazıları;

Olumsuz deneyimlere saplanıp kalmak: Başvurularınızın sonuçsuz kalması, insan kaynakları uzmanlarının işe alım sürecinde anlık ve tek taraflı bakış açısı ile yaklaşması, iş verenlerin başvuranları küçük görmesi ya da yetersiz gördüğünü yansıtması, geri bildirimlerde bulunulmaması gibi bir çok neden iş arama sürecinde bireyi süreçten uzaklaştırmakta ve umutsuzluğa düşürmektedir. Birkaç işveren karşısında aynı olumsuzluğa maruz kalmış olmanız bundan sonraki iş görüşmelerinizin de bu şekilde geçeceği izlenimini doğurmamalıdır. Her yaşanılan deneyim bir sonraki için basamak teşkil etmeli ve ne olursa olsun umutsuzluğa kapılmadan arayışa devam edilmelidir.

İşverenin beklentilerine göre konuşma çabasına girmek: İşe kabul edilmeme korkusu ve biran önce işe başlamalıyım endişesi malesef iş veren karşısında doğallıktan uzak bir kişilik çizmeye neden oluyor. Bu da görüşme esnasında kendi karakteri dışında çizdiği rolle  adayın inandırıcılığını kaybetmesine ve elenmesine sebebiyet verebiliyor. Burada yapılması gereken doğallıktan uzaklaşmadan, soğuk kanlı ve sakin bir ruh haliyle yapamayacaklarımızı ve yapabileceklerimizi dürüstçe dile getirmek olmalıdır.

Özgüven kaybı ve bireyin kendi iç dünyasına kapanması: Yeterince kendini tanımayan, bilgi ve becerilerilerini keşfedememiş bireyler zamanla özgüven kaybı yaşayarak toplum içerisinde yalnızlaşır ve kendi iç dünyalarına çekilirler. Böyle bir durumda yapılması gereken bireyin kendini görmek istediği iş kolunda geliştirmesidir. Eğitimleri dışında başka alanlara yönelmek isteyen bireyin ise meslek geliştirme kursları ile mutlu olabileceği işlere yönelmesi daha doğru olacaktır. Böylelikle istediği iş kolunda vasıf elde ederek tercih sebebi olma konusunda fark yaratılmış olacaktır.

Yaşamınızın her alanında hayal etmekten ve umutlanmaktan asla vazgeçmeyin. Bol şans…


Editör: Hatice ÜSTBAŞ - 15/04/2014