OMIS

OMIS NEDİR?

Geliştirmekte olduğumuz ileri teknoloji ürünü otomasyon yazılımı OMIS (Online Mahalli İdareler Sistemi), e-Devlet alanında bir çığır açarak web teknolojilerinin geldiği son noktayı kullanıcılarının hizmetine sunmaktadır. OMIS ile ortaya konan standartlar sayesinde kurum içi ve kurumlar arası entegrasyon sağlanmakta ve bu sayede otomasyonlar bir bütünün parçası haline getirilebilmektedir.

OMIS tamamen parametrik bir sistemdir. Uygulamalar içerisindeki fonksiyonlar sabit değişkenler ile değil, parametreler ile çalışmaktadır. Bunun sonucunda aynı sistem üzerinde çalışan her belediye, kendine özel uygulamalarını parametreler sayesinde kod değişikliğine ihtiyaç duymadan gerçekleştirebilecektir. Bu yapı, belediyelerin aynı otomasyonu farklı şekillerde kullanabilmelerini sağlamaktadır. Aynı zamanda bu yapı sayesinde kanun ve yönetmelik değişiklikleri de sistemde kolayca uygulanabilmektedir.

NEDEN OMIS?

Şirketimizin yıllar süren deneyim ve çalışmaları şunu gösterdi ki mevcut belediye otomasyon sistemleri Türkiye Belediyeleri’nin ihtiyaçlarını karşılayamıyor. Türkiye Belediyeleri’nin ihtiyaçlarının karşılanması için; Web tabanlı, tamamen parametrik, servis mimarisi kullanılarak geliştirilmiş, tamamen entegre, doküman tabanlı, tasarım sorunlarına hızlı çözüm ve en önemlisi kullanıcısının ve halkının dilini anlayabilen bir otomasyon sistemi kullanılıyor olması gerekmektedir. Bu ihtiyacı karşılayacak gerçek çözüm geliştirmiş olduğumuz yeni projemiz; OMIS’tir.

NEDEN TAMAMEN PARAMETRİK?

Kurumların ihtiyaçları gün geçtikçe değişmekte ve gelişmektedir. Bu ihtiyaçların sürekli olarak karşılanabilmesinin yolu parametrik bir sistemden geçmektedir. Bu sistem sayesinde kurum ihtiyaçlarına göre değişik parametreleri ayarlayarak kendi ihtiyaçlarını karşılayabilecektir.

NEDEN DOKÜMAN TABANLI TASARIM?

Resmi kurumlarda bütün işlemler resmi evraklar karşılığında olur. Bu yüzden doküman tabanlı tasarım sadece belediye değil tüm resmi kurumlar için hedef olması gereken bir tasarımdır. Çalışma prensibi basit bir şekilde; gelen her bir evrakın taranmış halinin dijital hali ile ilişkilendirilip saklanması olarak anlatılabilir. Bu işlem sonucunda sistem, kurumun dijital arşivine katkıda bulunulmuş olacağı gibi memurların evrak arama gibi işlerle zaman kaybetmesini de engellemiş olur.

SORUNLARA NASIL HIZLI ÇÖZÜM?

Yazılım tarafındaki sorunlardan biri de oluşan hatalardır. Bu hatalar çoğu zaman kullanıcı tarafından görülmez veya gözardı edilebilir. Daha kötüsü kullanıcı hatanın çözümü konusunda bilgi olarak destek almayabilir. Bu sorunların çözümü için OMIS’in içerisine koymuş olduğumuz hata bildirim sistemi kullanıcı ile iletişime ihtiyaç duymadan sistem durumunu ve hata ile ilgili bilgileri otomatik olarak bizim sistemimize raporlar. Gelen raporlar hızlı bir şekilde değerlendirilip belki de kullanıcının haberi bile olmadan düzeltilir. Bu yöntem sayesinde kurumların karşılaştığı sorunlara en hızlı şekilde çözüm bulmaktayız.

NEDEN WEB TABANLI?

İyi bir otomasyon sisteminin önceliklerinden ilki çok yönlü erişimdir ve bakım kolaylığıdır. Çok Yönlü Erişim, gerek kurum içinde gerek kurum dışından sadece web sayfası görüntülemeye yarayan browser (web gezgini) dediğimiz programlar sayesinde sisteme erişim sağlayabilmektir.

Bu erişim için başka bir çok alternatif yöntem bulunmasına rağmen en hızlı ve sağlıklı erişim yöntemi web tabanlı erişimdir. Web tabanlı erişim gerekirse SSL kullanılarak güvenli, gerekirse http sıkıştırma veya caching (önbellek) yöntemi kullanılarak hızlıdır. Web tabanlı bir sistemin bize sağladığı ikinci fayda ise bakım kolaylığıdır. Bilgi işlem personelinin herhangi bir yazılım kurmasına ihtiyaç olmadan çalışmasıdır.

NEDEN ÇOKLU DİL?

OMIS, uluslararası hizmet vermek üzere tasarlanmış bir otomasyon ürünüdür. Her bölge için özelleştirilmiş bir versiyon kullanılabilmesi amacıyla çoklu dil desteği mevcuttur. Dinamik yapısı sayesinde her kullanıcı OMIS’i tercih ettiği dilde kullanabilecektir. Aynı sistemi kullanan bir kullanıcı sistemi Türkçe olarak kullanırken, başka bir belediye çalışanı, vatandaş ya da turist istediği herhangi bir dilde işlemlerini gerçekleştirebilecektir.

NEDEN SERVİS TABANLI MİMARİ?

Servis tabanlı mimari hem sağlıklı sonuçlar verebilmesi hem de gerektiğinde kurum tarafından değiştirilebilen veya geliştirilebilen bir mimari sunması bakımından önemlidir. Bu mimari aynı zamanda E-Devlet vb. kurum dışı entegrasyonlarda kolaylık sağlamakta ve istenildiğinde yetki tabanlı olarak web servisleri aracılığı ile dışarı açılabilmektedir. Bu servis mimarisinin sağladığı modülerlik çok esnek bir yapı sunmaktadır. Örneğin kullanıcı adı ve şifrelerini bir Idap veya domain sunucu üzerinde tutmak istediğinde veya SMS için kullanılan hizmet sağlayıcı değiştiğinde sadece yapılması gereken servisin aktif hale getirilmesidir.

OMIS FELSEFESİ

OMIS, felsefesi entegrasyon olan servis odaklı mimariye sahip, yeni nesil web tabanlı teknolojilerle geliştirilmiş, çoklu dil desteği sağlayan süreç tabanlı bir otomasyon altyapısıdır. OMIS ile ortaya koyduğumuz hedef, ülkemizde geliştirilen bu otomasyonun bilişimde kamusal ilerlemeye bir yapı taşı olarak destek vermesi ve yurtdışında da kullanılarak teknolojimizin geldiği noktayı tüm dünyaya tanıtmasıdır. Bu sebeple OMIS, Türkçe ve İngilizce açılımı aynı olan bir isme sahiptir.

OMIS TEKNOLOJİSİ

Web teknolojilerindeki yenilikler ile paralel olarak geliştirilen OMIS altyapısında, yeni nesil altyapı mimarileri kullanılarak Süreç Tabanlı bir otomasyon altyapısı ortaya konulmuştur.

İleri teknolojinin yanı sıra, kamu kurumlarının detaylı incelenmesi ile oluşturulan otomasyon sistemi OMIS, hizmet alanlarının bugünkü ihtiyaçlarını en güzel şekilde karşılamayı amaçlarken süreç bazlı yazılımı ile yarın doğabilecek her türlü ihtiyaca karşı hazırlıklıdır.

Yeni nesil web teknolojileri ile geliştirdiğimiz OMIS, alanındaki birçok yeniliği beraberinde getirmektedir. Servis odaklı mimari ile geliştirilmiş olan sistemimiz, kurum içi ve kurumlar arası entegrasyona tamamen açık, farklı kurumların bir bütün gibi çalışabileceği Smart City (Akıllı Şehir) konseptine uygun olarak tasarlanmıştır. Görüntü katmanında kullanılan yenilikler sayesinde, OMIS kullanıcıları programları aynı anda istedikleri görsel temada ve dilde kullanabileceklerdir.

Yeni web teknolojilerinin sağladığı imkanların sonuna kadar kullanıldığı sistemde, yazılım altyapısı masaüstü programlarla paralel özelliklere sahiptir. Tek ekran içerisinden aynı anda istenen sayıda pencere açılarak programlar (modüller) aynı anda kullanılabilmekte, anlık olarak mesajlaşılabilmekte, hatırlatmalardan ve duyurulardan kontrol etme ihtiyacı duymaksızın haberdar olunabilmektedir.

OMIS TEMEL ÖZELLİKLERİ

ERİŞİM
 • %100 Web tabanlı uygulama ile zaman ve mekan kısıtlaması olmadan erişim
 • Mobil Platform uyumluluğu sayesinde akıllı telefon ve tabletlerden ulaşım

KOLAY RAPORLAMA
 • Doğrudan HTML raporlama
 • Word, Excel, PDF, CSV, TXT raporlama
 • İş Zekası ile sınırsız dinamik raporlama

GELİŞMİŞ BİLGİLENDİRME
 • E-posta ile bilgilendirme
 • SMS ile bilgilendirme
 • Kurum içi anlık mesajlaşma
 • Duyuru portleti ile sınırsız duyuru imkanı

ANALİZ
 • OLAP (On Line Analytical Process) araçlarıyla bağlantı
 • Veri ambarı araçlarıyla kullanılabilirlik
 • Hata bildirim sistemi
 • Oto-kontrol geliştirme sistemi
 • Otomatik hata bildirimi

GÜVENLİK
 • Database tablo seviyesi (CRUD)
 • Database tablo kolonu seviyesi (RU)
 • Menü seçenekleri seviyesi
 • Özellik seviyesi
 • Fonksiyon seviyesi
 • Veri değişikliklerinin loglanması
 • Veri değişikliklerinin tüm geçmişi
 • Gelişmiş versiyonlama
 • Tüm raporlamaların loglanması

ESNEKLİK
 • Servis odaklı mimari
 • Veritabanı bağımsız ORM altyapısı
 • Kullanıcı dostu grafik ekran tasarımları
 • Tek sayfada birden fazla ekran ile çalışabilme
 • Sayfa üzerinde kısayol seçenekleri
 • Değiştirilebilir tema seçenekleri
 • Çoklu dil seçeneği